Bevallom, hogy nekem a császármorzsa nagyon sokáig kimaradt az életemből, ami nagy kár, mert egy gyorsan elkészithető, nagyon finom édességről van szó, ami tökéletes egy tartalmas ebéd után, vagy csak úgy magában, ha valami édességre vágyunk.
Nálunk is volt egy ehhez hasonló édesség, anyukám sokat készítette, és daramorzsa volt a neve. Annak a tésztájába, mint arról a neve is árulkodik, gríz került, és bár több lépésből áll az elkészítése, szerintem kb az felel meg a nálunk elterjedt, grízes császármorzsának. Sóval anyukám daramorzsát szokott készíteni, ami szintén isteni, és bármennyit meg tudok belőle enni, finom házi lekvárral, nyammmmi, egyszer majd arról is írok egy bejegyzést.
No, de most vissza a császármorzsához. Mint azt a címben is írtam, az eredeti, osztrák verzió nem tartalmaz búzadarát, hanem egy habos, könnyed állagú palacsintatészta, már-már mintha felhőbe harapnánk ^^, és ez a tészta kap még egy karamellizált cukorréteget, óóóóó, ez is abbahagyhatatlan.
Fogyaszthatjuk lekvárral, friss gyümölccsel, vagy csak magában. Én most vanilia pudinggal és déli gyümölcsökkel majszolgattam. De tervben vagy egy olyan verzió is, amikor mazsolát keverek a tésztába.
Ha tetszett a bejegyzés, akkor lájkold a facebook oldalam. 🙂
Császármorzsa vanilia pudinggal
225 g liszt
375 g tej
1 csomag vaníliás cukor
6 tojás, szétválasztva
egy csipet só
3 ek cukor
vaj a sütéshez
Pudinghoz:
1 csomag vaníliás pudingpor
4 ek cukor
6 dl tej
kivi, banán, mandarin ízlés szerint
A tejet, a vaníliás cukrot és a tojások sárgáját összekeverjük, majd szép lassan a kimért liszthez adagoljuk, folyamatos keverés mellett. Ha mégis csomós lenne, akkor botmixerrel keverjük át.
A tojásfehérjéhez egy pici sót adunk, és kemény habot verünk belőle, majd a habot a lisztes-cukros masszához vegyítjük. Itt is három adagban, a piskótáknál leírt módon, az elején még bátrabban, de a vége felé már ügyelve, hogy ne törjük össze a habot.
Egy palacsinta sütőben vajat hevítünk, és a tészta egyharmadából vastag palacsintát sütünk. A kisült palacsintát darabokra szaggatjuk, megszórjuk egy kanál cukorral, és egy picit összeforgatjuk vele, megvárva, míg finoman rákaramellizálódik.
Ezt a műveletet még kétszer megismételjük a maradék tésztával. 🙂
A pudingot a leírás szerint elkészítjük, nem elírás, hogy több tej kell hozzá, ettől kicsit folyósabb, krémesebb lesz az állaga, ami jobban illik ehhez az édességhez.