A hétvégén ünnepeltük apukám születésnapját, és ugye nincs szülinap torta nélkül. Gondolkodtam, hogy milyen torta készüljön, az ünnepeltet is megkérdeztem, mire vágyik, majd végül a dobosra esett a választás. Finom csokitorta, ropogós karamellel a tetején, ez soha nem lehet rossz választás 🙂
Régebben is készítettem már, akkor valamelyik szakácskönyvünkből néztem a receptet, most az internetet hívtam segítségül. Néha jók a gyors megoldások, de én annak vagyok híve, hogy igyekezzünk mindent a megfelelő, minőségi alapanyagokból elkészíteni, és a munkafázisokon sem spórolni, mert ég és föld lehet a különbség, és ha már édességet eszünk, akkor az tényleg legyen nagyon-nagyon finom. Ezért megkerestem az eredeti dobostorta receptjét, képzeljétek, Dobos József, a torta megalkotója közkinccsé tette az eredeti receptet 🙂 Itt elolvashatjuk, még régi mértékegységekkel együtt, olyan jó hangulata van ennek a receptnek, szinte látom magam előtt ahogy z 1800-as évek végén készül egy szépséges cukrászdában, egy kis falat múlt, nekem nagyon tetszett.
Sajnos nem vagyok cukrász, ezért nem tudtam pontosan ezt elkészíteni, mert nincs pl kakaóvajam otthon, ezért csak a piskóta illetve a cukormáz készült ez alapján, valamint én is vajat használtam a krémhez, amihez egy főzött, kakaós változatot választottam. Így is nagyon finom lett és az ünnepeltnek is ízlett, csupán pár szelet érte meg a másnapot 🙂 Kicsit macerásnak tűnhet ez a torta, de higgyétek el, nem olyan nehéz elkészíteni, és az íze minden perc munkát megér 🙂
Ha tetszett a bejegyzés, lájkold facebook oldalam és kövess Instagramon is! 🙂
Dobostorta
23 cm-es tortaformához
Tészta:
12 db tojás
200 g porcukor
200 g liszt
70 g olvasztott vaj
Krém:
220 g tojás ( egy tojás 40-55 g között van, mérettől függően ez 4-5 tojást jelent)
220 g kristálycukor
35 g étkezési keményítő
1 ek vanilia kivonat
280 g vaj
70 g kakaó (jó minőségű, nem cukrozott)
Tető:
150 g porcukor
4 ek víz
2 tk ecet
8 g vaj
Az eredeti receptben a tésztához az alapanyagok fele szerepel, a torta maga egyébként 6 lapból áll. Nos nekem abból a mennyiségből nem jött volna ki 6 lap a 23 cm-es tortaformámban, ezért dupláztam a mennyiségeket.
Szóval 6 piskótalapot kell majd megsütnünk, mindegyiket külön-külön, bár bátrabbak megpróbálhatják egyben, és aztán vágják el. Én úgy készítettem, hogy 3 részletben kevertem ki a piskótát, hogy amíg sülnek a lapok ne essen nagyon össze a nyers tészta, és mindegyik lap finom levegős maradjon.
4 tojássárgáját kikevertem 33 g porcukorral, robotgéppel, habosra. Ez azt jelenti, hogy a kezdetben sárga színű elegyünknek teljesen világosnak, már-már vajszerűnek és színűnek kell lennie, ez jó pár percig eltart. Eközben a tojásfehérjét 33 g porcukorral habbá verjük, nem kell teljesen keményre, viszonylag lágynak kell maradnia. Először kezdjük el felverni a tojást, majd amikor már közepesen kemény adjuk hozzá a porcukrot. Itt is sokat segit egy robotgép 🙂 A 24 g vajat megolvasztunk, mikróban is tökéletes, és kimérünk 66 g lisztet. A vajat és a lisztet a habos tojássárgájához adjuk, majd beleforgatjuk a tojásfehérje habot is.
A tortaformát kibéleljük sütőpapírral, én az aljába vágtam egy kört, úgy hogy előtte körberajzoltam a forma alját, majd beleöntjük a tészta felét, és 180 fokra előmelegített sütőben kb 8-10 perc alatt készre sütjük. A tészta elég sűrűn folyó lesz, ezért alaposan el kell egyengetnünk, hogy ne legyen hepehupás. Ha kisült, megsütjük a tészta másik felét is, majd a tésztakeverés-sütés fázis még kétszer megismételjük, és már meg is van mind a 6 lapunk 🙂 Válasszuk ki a legszebbet, ez lesz majd a teteje.
A krémhez a cukrot és a tojást valamint vanilia eszenciát keverjük össze, majd vízgőz felett melegítsük fel. Ha már meleg, de még nem forr, akkor vegyük le a tűzről, és kezdjük el egy robotgéppel habosítani, egészen addig, amíg ki nem hűl. A massza kezdetben teljesen folyékony, de nagyon szépen be fog majd sűrűsödni, ehhez is kell pár perc, ne essünk kétségbe ha az elején nincs krémes állaga. A végén is még egy folyós, de már sűrű, krémes állagot kell kapnunk, és ennek is világosodni fog a színe. A vajat eközben Kisbabotjuk, fontos, hogy szobahőmérséklet, puha vajat használjunk. Robotgép, legmagasabb fokozat, jó pár perc. Ha már habos, kapcsoljunk kisebb fokozatra és szitáljuk bele a kakaót. Ha nem szitáljuk, akkor csomós maradhat. Ha a vajunk is habos és a tojásos krémünk is kihűlt, akkor utóbbit szépen lassan csurgassuk a vajhoz, és magas fokozaton habosítsunk még rajta. Egy puha, ám jó tartású krémet kapunk.
A tetőhöz mindent öntsünk egy lábasba és kezdjük el melegíteni Folyamatosan kavargassuk, és végig legyünk nagyon nagyon óvatosak, mert a forró cukor nagyon csúnya égési sérüléseket tud okozni.
Az elején nekem nagyon habzott és sokáig csak egy fehér, habos valami volt, teljesen elszontyolodtam, hogy ebből bizony nem lesz karamell, majd legalább 5 perc türelmes kevergetés után kitisztult és karamell színű lett, szóval csak türelem :).
Ha készen van, akkor gyorsan kell dolgoznunk vele, készítsünk mindent oda előre. Szükségünk lesz a kiválasztott tortalapra, egy késre és vajra. A forró karamellt öntsünk a lap közepére, szépen szét fog folyni, majd egy késsel oszlassuk el egyenletesen, hogy mindenhol befedje a piskótát. Ezután a kést vajazzuk meg, és vágjunk cikkelyeket, én először negyedeltem, majd a negyedeket harmadoltam, így 12, nagyjából egyforma szeletet kaptam.
A karamelles lapot én most egyben hagytam, de úgy is csinálhatjuk, hogy elszeleteljük és a karamelles cikkelyeket pakoljuk a tortára, esetleg nyomunk alá egy kis krémet habzsákból, és arra fektetjük ferdén.
Ezután összeállítjuk a tortát, a krémmel megkenjük a lapokat, majd körbekenjük a torát.
Egy pár órát hagyjuk pihenni, hogy összeérjenek az ízek, majd élvezzük munkánk gyümölcsét és majszoljunk el belőle egy szeletet….vagy kettőt…:)