SÜTIZŐ

Zabpelyhes pite gyömbéres-rozmaringos őszibarackkal

DSC_0787

 

Még az eperszezonban készítettem ezt a reggeli finomságot, és már akkor tudtam, hogy fogok még kísérletezni más párosításokkal és ízekkel is. A kertünkben a sárgabarackok után most a lédús őszibarack érik, ami az egyik nagy kedvencem, így egy ráérős vasárnap reggelen kísérleteztem egy kicsit. 🙂

A gyömbért és a friss rozmaring is nagyon jól illik az őszibarackhoz, bár nálam most a gyömbér íze dominált. Nagyon-nagyon finom ízkombináció, amit feltétlenül ki kell próbálni, szerintem én megőrzöm egy pár üveg lekvár formájában is. 🙂

A pitére ugyanaz igaz, mint a fent említett epres-kókuszos testvérére, kisebb tálkákban készítve egyszemélyes reggeli vagy uzsonna lehet belőled, de nagyobb adagot készítve akár önálló desszertként vagy süteményként is megállja a helyét.

Gyors, finom, egészséges, mi kellhet még? 🙂

 

DSC_0771

 

Zabpelyhes pite gyömbéres rozmaringos őszibarackkal

 fél bögre zabpehely

fél bögre kukoricapehely

2 ekméz

2 ekolívaolaj

egy kiskanál frissen reszelt gyömbér

egy ág friss rozmaring

2 őszibarack

 

A kukoricapelyhet kicsit összetörjük, hozzákeverjük a zabpelyhet az olívaolajat és a mézet. Az ízek kiemeléséért tegyünk bele egy csipet sót.

Az őszibarackot mossuk meg és vágjuk kis kockákra, keverjük össze a gyömbérrel és a rozmaringgal, majd osszuk el és két tűzálló tálba. Halmozzuk rá a zabpelyhes keveréket és már mehet is a sütőbe, 180 fokra, 10 percre.

Akár magában, akár egy kis kefirrel vagy joghurttal fogyasztva is isteni, nagyon különleges ízélmény 🙂

Ha tetszett a bejegyzés, lájkold a facebook oldalam és kövess Instagramon is. 🙂

 

DSC_0782

Fahéjas csigák citromos mázzal

DSC_0801

 

Régebben nagymamám és anyukám is sokszor készített kelt tésztából süteményeket, kakaós csigát és buktát. A frissen kisült kalács finom illata belengte a konyhát, és annyira ellenállhatatlan volt, hogy muszáj volt még melegen megkóstolni a kisült finomságot, hisz úgy a legfinomabb. 🙂

Nemrégiben a Pinteresten egészen sok fahéjas csiga ínycsiklandó képe jött velem szemben, és a Starbaucks kávézókban is kapható ebből a híres süteményből, ami annyival tud többet egy sima fahéjas csigánál, hogy le van öntve egy finom mázzal. Nagyon megkívántam, és el is kértem anyu keresztanyukájától a kelt tésztájának a receptjét, ami még a dédmamámé volt, és tőle szállt rá, mindenki egy picit hozzá tett, alakított rajta, szóval egy nagyon különleges, igazi családi receptről van szó, ami szerintem (és nem csak emiatt), de a legfinomabb tészta a kelt süteményekhez.

A tészta tehát alap volt, a tölteléket is a legegyszerűbbre fogtam, node, mi lehet a máz? Találtam krémsajtos, vaníliás, citromos verziót, végül erre esett a választásom, mondván, hogy a citrom savanykássága jót fog tenni a sütinek.

Nos a vélemények megoszlottak, volt, akinek mázzal, volt, akinek anélkül jött be jobban, de abban mindenki egyet értett, hogy vagy nem szabad sokat készíteni, vagy el kell dugni, vagy megosztani másokkal, mert annyira, de annyira hihetetlenül finom, hogy képtelenség neki ellenállni. Én most az utóbbi mellett döntöttem, és vittem egy adagot a nagypapámnak belőle, aki a múlthéten ünnepelte a névnapját, és nagyon örült a még langyos kalácsnak. 🙂

Mindenkinek ajánlom kipróbálásra, illetve hogy a tésztát jól mentse el, mert buktához, túrós lepényhez, kakaós csigához.túrós batyuhoz is nagyon finom. 🙂

 

DSC_0800

 

Fahéjas csigák citromos mázzal

A tésztához:

50 dkg liszt

15 dkg kefir

2 tojássárgája

1 csomag élesztő

1 csomag sütőpor

3 kanál cukor

1,5 dl étolaj

pici só

 

A töltelékhez:

10 dkg margarin

10 dkg cukor

2 ek. fahéj

 

A mázhoz:

10 dkg porcukor

2 ek. tej

2 ek. citromlé

 

A tészta hozzávalóit egy tálba mérjük, ügyeljünk rá, hogy a só közvetlenül ne érintkezzen az élesztővel, viszont a cukrot az élesztőhöz szórjuk, hogy a kis baciknak legyen mit enniük. A só egyébként megöli őket, és nem lesz finom levegős a tésztánk. Én instant élesztőt használtam, de lehet nyugodtan hagyományosat is. A hozzávalókból tésztát dagasztunk, szép egyenletes legyen, ami elválik az edény falától és a kezünktől is. Fölfelé irányuló mozdulatokkal dolgozzunk, hogy minél több levegőt juttassunk bele. Ezt anyukám mutattam, mondtam, hogy igazi család recept 🙂

Ha kész, pihentessük a tésztát meleg helyen legalább egy fél óráig, de annál jobb, minél tovább kelhet.

Ha a tésztánk szépen megdagadt, nyújtsunk 1-1,5 centi vastagságúra, téglalap alakúra. A margarint vagy vajat kicsit olvasszuk meg, ne folyjon, de már tudjuk kenni. A cukrot keverjük össze a fahéjjal. Kenjük meg a tésztát a margarinnal, majd szórjuk meg a fahéjas cukorral. Itt kétfelé indulhatunk, feltekerhetjük a tésztát és utána vágunk belőle kb. ujjnyi vastag csigákat, vagy először vágunk ujjnyi vastag csíkokat, majd azokat tekerjük csigává, én így csináltam.

A csigákat egy sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük. Hagyjunk köztük helyet, mert nőni fognak, ha jól dolgoztunk. A tepsiben is pihentessük őket egy fél órán keresztül. 180 fokra előmelegített sütőben nekem 20 perc alatt készre sültek. 

Így is nagyon finomak, de ha szeretnénk rá mázat is, akkor csak keverjük össze a hozzávalókat és csorgassuk a még meleg csigákra.

Majd majszoljunk el boldogságtól csillogó szemekkel egyet. Vagy kettőt…. 🙂

 

DSC_0804

 

Ha tetszett a bejegyzés, lájkold a facebook oldalam és kövess Instagramon is! 🙂

Egyéjszakás zabkása piros gyümölcsökkel és dióval

DSC_0747

 

A hét közepe táján igazán jól esik valami egészséges napindító, ami kellő löketet ad a hétvégéig és feltölt energiával és vitaminokkal. Már készítettem egy egyéjszakás zabkását, banános-földimogyorós ízesítéssel,  amiben az a legjobb, hogy előző este összeállítható, és másnap reggel már nem kell fáradnunk a reggeli elkészítésével, elég csupán elővennünk a hűtőből és már majszolhatjuk is. 🙂

Most egy könnyedebb verziót készítettem, sok friss gyümölccsel és dióval, amit reggel kicsit megpirítottam, hogy még finomabb legyen.

 

DSC_0743

 

 

 Egyéjszakás zabkása piros gyümölcsökkel és dióval

100 g natúr joghurt

0,5 dl tej

1 ek. méz

3 púpos evőkanál zabpehely (én nagyszeműt használtam)

1 marék málna-ribizli vegyesen

1 ek. vanilia aroma

pár szem dió

 

A joghurthoz hozzákeverjük a tejet, izésítjük a mézzel és a vanilia aromával, majd belekeverjük a zabpelyhet. Egy tálkába vagy befőttes üvegbe pakoljuk a gyümölcsöket, ráhalmozzuk a tejes-joghurtos zabpehelykeveréket,  majd egy éjszakára hűtőbe tesszük. Másnap reggel egy serpenyőben megpirítjuk a diót, és a zabkásánk tetejére szórjuk, majd jóízűen elkanalazgatjuk a tápláló finomságunkat. Hát kell ennél szebb napindítás? 🙂

 

 

Levendulás sárgabarack lekvár

_20160716_135440

 

A kertünkben áll két nagy, és két kisebb sárgabarackfa, amik bőségesen ellátnak minket ezzel a finom gyümölccsel ilyenkor július elején. Esszük csak úgy, melegen és frissen a fáról, készült már belőle gyümölcstorta, egy finom, krémes joghurtos finomság, de a reggeli zabkásámat is ezzel bolondítottam meg.

Érdemes is minél többet fogyasztanunk belőle, hiszen magas az A-vitamin tartalma, ami erős rákellenes hatású és a látásunknak is jót tesz, védi az ereket és serkenti a májműködés, segít a szervezet méregtelenítésében. Emellett rengeteg C-vitamin, kálium, kalcium és foszfor található benne, egy igazi vitaminbomba.

Mivel sajnos nem érik egész nyáron, így egy részéből lekvárt főztem, ami részben megőrzi ezeket a jó tulajdonságokat. Kiskoromból még emlékszem annak  a hagyományos, sokáig főzött baracklekvárnak az  ízére, amit anyukám vagy nagymamám készített, de ma már kaphatóak nagyon jó dzsemfixek, melyeknek nagy előnye, hogy gyorsak, kevesebb cukor kell a gyümölcshöz, ami sokkal alakbarátabb és egészségesebb, emellett rövidebb ideig kell főzni a lekvárt, így a vitamintartalma is magasabb marad. 

Én most a hagyományos változat mellett készítettem egy levendulával fűszerezettet is. Ez a jellegzetes illatú gyógynövény nagyon jól passzol a sárgabarack ízéhez. Igazán finom, különleges lekvár lett belőle, próbáljátok ki bátran! 🙂

 

Levendulás sárgabaracklekvár

1300 gramm sárgabarack (kimagozva)

300 gramm cukor

2 csomag 3-az 1-ben dzsemfix

1 csomag vaníliás cukor

3-4 ek. levendula virág

 

A sárgabarackot  megmossuk, kimagozzuk és leturmixoljuk. Én nem szoktam meghámozni, leturmixolva nem maradnak benne darabok, és mint tudjuk, a héjában van a vitamin 😉 A gyümölcsökhöz hozzáadom a cukrot, a vaníliás cukrot és a dzsemfixet. Nem elírás, valóban két csomag kell ahhoz, hogy ez a mennyiség kellően sűrű legyen, a barack magas víztartalma miatt. Feltesszük melegedni, majd 2 percig bugyogva főzzük. Belekeverjük a levendulást, és üvegekbe töltjük. Az üvegeket fóliával és a tetejükkel lezárjuk, fejre állítjuk a lekvárokat, és hagyjuk így kihűlni.

Akár már másnap is tesztelhetjük egy finom magvas kenyérrel. 🙂

Ha tetszett a bejegyzés, lájkold a facebook oldalam és kövess Instagramon is! 🙂

Joghurtos alagút

 

DSC_0710

 

Ezt az édességet régebben sokszor készítettük, aztán valamiért elfelejtődött. A hétvégi gondolkodásban tesómnak jutott eszébe, hiszen krémes, puha, hideg, a joghurt miatt nem olyan túl édes, pont ideális édesség egy meleg nyári napra.

Valójában ez az édesség a charlotte torta egyik változata, csak itt nem klasszikus félgömb, hanem alagút formája van, mert egy gyümölcskenyér formában készül. Én most sárgabarackkal készítettem, mert a kertben lévő barackfánk most ontja gyümölcsét, nincs is jobb, mint lemenni a kertbe, leszedni a friss, érett gyümölcsöt és készíteni belőle valami finomságot, miután jó néhányat még a fa alatt elmajszolunk. 🙂 Természetesen bármilyen más gyümölccsel is nagyon finom, eperrel, málnával, áfonyával, erdei gyümölccsel, szilvával.

 

hármas

 

Joghurtos alagút

A piskóta tekercshez

5 tojás

5 ek. cukor

5 ek. liszt

2 ek. olaj

sárgabaracklekvár

 

A joghurtot töltelékhez:

500 g joghurt

5 ek. cukor

1 vaníliás cukor

1 csomag zselatin

2 dl víz 

pár szem sárgabarack

 

Először elkészítjük a piskótatekercset. A tojásokat szétválasztjuk, a sárgáját habosra keverjük a cukorral. Hozzáadjuk az olajat, a lisztet, majd a kemény habbá vert tojásfehérjét. Egy gáztepsiben szépen eloszlatjuk, és 10 perc alatt készre sütjük. A kisült piskótát langyosra hűtjük, megkenjük a lekvárral, majd feltekerjük. Körülbelül 20 szeletre vágjuk. Azért körülbelül, mert van amikor vékonyabb, van amikor ducibb lesz a tekercs, a lényeg, hogy szépen ki tudjuk bélelni vele a formát.

A püspökkenyér formát kibéleljük alufóliával, majd szépen körberakjuk a piskótatekercs szeletekkel, annyit félreteszünk a tetejére, amennyi a forma aljába kellett, nekem ez most 3 darab volt.

Közben elkészítjük a tölteléket. A joghurtot összekeverjük a cukorral, vaníliás cukorral, és hozzáadjuk a leturmixolt, pépesített gyümölcsöt. A zselatint feloldjuk a vízben, majd felmelegítjük, amíg fel nem oldódik. Fontos, hogy ne főzzük fel a zselatint, mert akkor elveszti zselésítő hatását.

Egy pár kanál joghurttal kikeverjük, ez a hőkiegyenlítés miatt kell, majd ezt a masszát visszaöntjük a joghurtba, és az egészet a a formába öntjük, majd rátesszük a maradék tekercseket. Hűtőbe tesszük, és egy éjszakára. Másnapra megdermed, összeérnek az ízek, így már csak a szeletelés és a boldog majszolgatás marad hátra. 🙂

 

kettes

 

 

 

 

Gyümölcstorta

DSC_0686

 

Nagymamám szülinapjára hagyományosan mindig egy gyümölcstortát készítek már sok-sok éve. Ez az egyik kedvenc tortám, és azt hiszem, hogy az egyik első recept is, amit anyukámtól megtanultam minden kis csínjával-binjával együtt. Gyors, könnyen elkészíthető, bármilyen gyümölccsel kombinálható, és nagyon nagyon finom édesség, ja, és nem mellesleg szerintem nagyon szép is, szeretek kreativkodni a gyümölcsdíszítéssel a tetején 🙂

Most pedig lássunk is hozzá, megosztom Veletek a családi gyümölcstorta készítés titkait. 🙂

 

DSC_0672

 

 

Gyümölcstorta

Tésztához:

4 tojás

18 dkg kristálycukor

2-3 ek. olaj

14 dkg liszt

 

Pudinghoz:

5 dl tej

2 ek. cukor

1 csomag vaníliás pudingpor

 

Tetejére:

tetszés szerinti gyümölcs

2 dl víz

2 ek. kristálycukor

1 csomag tortazselé

 

Először is szükségünk lesz egy gyümölcstorta formára. Ha ez megvan, vajazzuk majd lisztezzük ki, sajnos ebbe nem tudunk sütőpapírt tenni. 🙁 Ügyeljünk rá, hogy minden kis barázdája lisztes legyen, hogy ne ragadjon majd bele a torta.

A tojásfehérjéket egy csipet sóval kemény habbá verjük, én egy talpas robotgépet használok, a legmagasabb fokozaton. Ha már kemény a hab, alacsonyabb fokozaton szépen hozzácsorgatjuk a tojássárgáját és az olajat. Mikor összekeveredtek, és szép sárgás a színe, kikapcsoljuk a robotgépet és beleforgatjuk a lisztet, nagy mozdulatokkal, két-három adagban. A tésztát a formában öntjük, és 180 fokra előmelegített sütőben hőlégkeveréses fokozaton 15 perc alatt készre sütjük. Kivéve a sütőből egy pár percig pihentetjük, majd egy tálcára borítjuk, picit megkopogtatjuk az oldalát, és ha jól dolgoztunk, akkor szépen ki fog jönni a formából. Ügyeljünk rá, hogy ne töltsük túl a formát és ne csurogjon tészta a szélére, mert odasül, akár bele is sülhet a forma a tésztába, és akkor nem lesz szép. 🙁

 Amíg hűl a tortaalap, előkészítjük a gyümölcsöket. A legtöbb gyümölcs használható, bár a meggy hajlamos levet ereszteni,ami befogja a pudingot,  az őszibarack és a banán pedig megbarnul, így ezekkel noha ugyanúgy finom, de talán kevésbé esztétikus végeredményt kapunk.

 

 

Ha kihűlt a piskótánk elkészítjük a pudingot. Én a Lidlben kapható, saját márkásat használom, nagyon finom vanilia íze van. A tejből 4 decit kimérünk, beletesszük a cukrot és egy lábasban feltesszük melegedni. A port kiöntjük egy kis tálba, és hozzáadunk egy pici tejet, keverünk rajta, még egy pici tej, még egy kis keverés, hogy ne legyen majd csomós. Szépen lassan hozzáadjuk a maradék 1 deciliter tejet, majd a keveréket a többi tejhez öntjük, ami ekkora már felmelegedett. Pár keverés, és mikor besűrűsödik, már kész is. Levesszük a tűzről, majd egy picit hűtünk rajta, majd a tésztaforma mélyedésébe öntjük. Amíg langyos a puding, szépen elrendezzük rajta a gyümölcsöket. Ezután mehet a hűtőbe, ahol teljesen lehűtjük.

A hideg tortára építünk egy kis magasítást, hogy majd ne folyjon le róla a tortazselé. Ehhez vágunk le alufóliát, összehajtogatjuk, és az így megvastagított alufólia csíkokat finoman bedugdossuk a torta és a puding közé, megmagasítva így a kör alakú részt. Nekem 3 alufólia csík szokott kelleni. Ez picit kacifántosan hangozhat, de nem tudom jobban elmagyarázni, de készítés közben adni fogja magát a dolog 🙂

A tortazselét elkészítjük a leírás alapján, összekeverjük a vizet a porral és a cukorral, felfőzzük, majd a tűzről levéve hagyjuk kicsit hűlni. Mikor már picit hűltebb, de még folyós, szép lassan az alufólia magasításon belül a gyümölcsös részre csorgatjuk. Vigyázzunk, hogy a torta hideg legyen, és a zselé ne túl forró, mert csúnya tortabalesetek adódhatnak a hőmérséklet különbségekből.

Picit hagyjuk dermedni, majd betesszük a hűtőbe, és fogyasztásig ott tároljuk.

Valójában sokkal egyszerűbb, mint amilyen hosszúra sikerült ez a recept. 🙂 Készítsétek el bátran!

 

DSC_0682

 

Ha tetszett a bejegyzés, lájkold a facebook oldalam és kövess Instagramon is! 🙂

Levendulás-fehércsokis zabkása sárgabarackkal

DSC_0696-450x600

 

 

Kezdjük a hetet egy újabb egészséges és kényeztető reggelivel, kell az energia és a boldogsághormon így a hét elején 🙂

Szerintem nem lehet véletlen, hogy a levendula egyszerre virágzik a friss sárgabarackokkal, a kettő nagyon jól passzol egymáshoz, és egy kis fehér csoki nem árt meg semminek. Nem csak egy plusz ízt ad a zabkásához, de finoman krémessé is teszi azt, ahogy melegen elolvad benne.

További zabkása ötleteket ide kattintva találsz, illetve a zab jótékony hatásairól is olvashatsz.

 

DSC_0692-450x600

 

 

Levendulás-fehércsokis zabkása sárgabarackkal

2 ek. zabpehely

1 dl tej és víz keveréke

2 kocka fehércsoki

1 kk. friss levendula

2 szem sárgabarack

 

A zabpelyhet a tej és víz keverékével pár perc alatt puhára főzzük egy icipici sóval, majd belekeverjük a levendulát, végül a fehércsokit. Mivel a csoki édes, én nem tettem bele plusz édesítőszert, de aki szeretne, tehet bele egy kis mézet vagy cukrot. A barackokat megmossuk és kockákra vágjuk, majd a zabkásánk tetejére halmozzuk, és boldogan elmajszoljuk ezt a reggeli finomságot 🙂

Ez az adag egy személynek elegendő.

Ha tetszett a bejegyzés, lájkoljd a facebook oldalam és kövess Instagramon is. 🙂

 

 

 

Cseresznyés clafoutis

DSC_0598

 

Ez a flancos név (ejtsd: klafuti) a franciák híres tejes pitéjét takarja. Hagyományosan fekete cseresznyéből készítik, amiben benne hagyják a magokat, mert az különleges aromát ad ennek a finomságnak.

Számtalan változata van a receptnek, én egy krémesebb, tejszínnel gazdagított variációt készítettem. Ettől még sűrűbb és krémesebb lett. A cseresznyét kimagoztam, hogy ne kelljen köpködni a magokat, és a tésztába tettem egy kis mandulaaromát, ami nagyon jól megy a cseresznye ízéhez. 

Ez is egy jó kis alaprecept, a tejsodóba idénytől függően bármilyen gyümölcsöt tehetünk, és a fűszerekkel is nyugodtan játszadozhatunk.

Langyosan a legfinomabb, de hidegen is megállja a helyét, és talán jobban is esik ebben a melegben.

 

DSC_0600

 

Cseresznyés clafoutis

2 tojás

1 tojássárgája

1.5 dl tejszín

1 dl tej

45 g. liszt

60 g. cukor

1 ek. mandulaaroma

2 tasak vaníliás cukor

200 g. cseresznye

 

Egy 24 centis piteformát kivajazunk, majd megszórjuk a vaníliás cukorral. Beleszórjuk a cseresznyét, ráöntjük a tésztát, majd előmelegített sütőben 180 fokon 35 percig sütjük. Porcukorral meghintve, langyosan elmajszoljuk 🙂

Ez a mennyiség 4 főnek elegendő.

 

DSC_0595

 

Megjegyzés: Az én piteformámban picit talán lapos volt, lehet, hogy legközelebb ugyanebben a formában dupla mennyiséget készítek, hogy magasabb legyen.

 

 

 

 

 

 

 

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás