Karácsonyra a szeretteimet már évek óta valami házi finomsággal lepem meg. Nincs ellenvetésem a bolti bonbonok, csokoládék vagy borok ellen sem, csupán szórakoztat ezeknek az elkészítése. November közepén már lázas inspirálódás, böngészés, ötletgyújtés veszi kezdetét, amit számolgatás, bevásárlás, végül a kivitelezés követ. Közben karácsonyi zenét hallgatok, és nem lennék őszinte, ha nem írnám hozzá az idillhez az egy-egy rosszul sikerült próbálkozás utáni elkeseredést majd újbóli erőre kapást. Számomra ez mind-mind hozzá tartozik az ünnepi készülődéshez.
Az idén az édességek mellett megjelenítettem a sós vonalat is. Ebben a bejegyzésben szeretnék néhány ötletet adni saját készítésű ajándékokhoz. Mindegyiket teszteltem már,azonban némelyiknél még nincsen kép,mert nem voltak jók a fényviszonyok a próbaadagnál, és mind viszonylag rövid ideig eltarthatóak. De amint készül új adag, fotózok és megosztom veletek. 🙂
Áldott, békés készülődést mindenkinek! 🙂
Narancsos marcipánkrém
2 dl-es üveghez:
420 ml narancslé
140 g marcipán
Az elkészítés nagyon egyszerű, ám az eredmény annnál finomabb. A frissen facsart narancsok levébe belereszeljük a marcipánt, és közepes lángon, kevergetés mellett besűrítjük. (kb 25-30 perc.). A kész krémet tiszta üvegbe töltjük, és felhasználásig hűtőben tároljuk. Kerülhet pirítósra, kekszekre, de csak úgy magában is megjutalmazhatjuk vele magunkat….
Mogyorós-csokis- és fehércsokis krém sós karamellel
2 db 3 dl-es üveghez
Mogyorós-csokis krém:
2 dl zsíros tejszín
200 g tejcsoki
50 g törökmogyoró
1 tk méz
25 g vaj
Fehércsoki-krém:
2 dl zsíros tejszín
200 g fehércsoki
1/2 narancs leve
csipet só
25 g vaj
Sós karamellhez:
50 g cukor
25 g vaj
40 ml tejszín
A mogyorós krémhez felforraljuk a tejszínt, belekeverjük a csokit és a durvára darált mogyorót, majd a tűzről levéve a vajat is. Ha picit hűlt, szétosztjuk 2 db 3 dl-es üvegbe. A következő rétegig betesszük a fagyasztóba, hogy alaposan megdermedjen.
A fehércsokis krém is ugyanígy készül, felforraljuk a tejet, beleolvasztjuk a fehércsokit, ízesítjük a naranccsal, majd mehet bele a vaj. Ha az előző réteg teljesen kihűlt és megszilárdult, ráöntjük a krémet, és megint mehet a fagyasztóba.
A karamellhez a karamellizáljuk a cukrot, hozzáadjuk a vajat, majd a tejszínt. Mikor teljesen felolvadt, levesszük a tűzről, kicsit hűtjük, és a teljesen megdermedt fehércsokis réteg tetejére öntjük.
Hűtőben 1 hónapig eláll. (bár nagyon finom, így nem biztos….)
Joghurtgolyó fűszeres olivaolajban ( köszönet Városi konyha-nak a receptért)
2 db 2 dl-es üveghez
700 g natúr joghurt
1 tk só
babérlevé
kakukkfű
olivaolaj
Az elkészítés roppant egyszerű. A johurtot összekverjük a sóval, és egy tiszta, fehér konyharubáhaba csomagoljuk. Egy fakanál segítségével egy mélyebb edényben “felllógatjuk”, és várjuk, hogy a kémia tegye a dolgát. 2 nap alatt a nedvesség szépen kicsöpög a joghurtból, és egy lágy, sajszerű termék marad vissza. Ebből apró golyókat gyűúrunk, és egy befőssegüvegbe pakoljuk. Mellé tesszük a fűszereket, felöntjük olivaolajjal, és felhasználásig hűtőben tároljuk. Leginkább egy lágy fetára hasonlít, de valami eszméletlenül finom és különleges élmény, biztos, hogy nem utoljára készítem. 🙂
Eggnog
1,5 literhez
6 tojássárgája
120 g cukor
3 ek vanilia aroma
1 l zsíros tej
2,5 dl zsíros tejszín
2 dl whiskey
csipetnyi reszelt fahéj és szerecsendió a tetejére
A tojások sárgáját fehéredésig keverjük a cukorral. Közben a tejet és a tejszínt felforraljuk egy lábasban, majd szépen lassan hozzáöntjük a tojásos keverékhez. Visszaöntjük a lábasba, majd alacsony lángon 5 percig főzzük, folyamatosan kevergetve. A tűzről levéve hozzákeverjük a whiskeyt. Tiszta üvegekbe töltjük. Fogyasztáskor szerecsendiót vagy fahéjat reszelünk a tetejére. Hidegen és melegen is finom.
Májpástétom
500 g csirkemáj
2 ek zsír (kacsazsírral nagyon finom)
150 g hideg vaj
1 közepes vöröshagyma
5 gerezd fokhagyma
1 tk kakukkfű
só
bors
pirospaprika
pici mustár
50 g olvasztott vaj vagy zsír a tetejére
A májat megtisztítjuk. A vöröshagymát apróra vágjuk, és egy kis zsíron megdinszteljük. Hozzáadjuk a fokhagymát és a májat, amit magas hőmérsékelten lepirítunk. Ízesítjük a fűszerekkel, majd ha megsült a máj, egy turmixgépbe tesszük, és a hideg vajjal krémesre turmixoljuk.
Üvegekbe töltjük, és olvasztott vajjal vagy zsírral fedjük le, ami megóvja a májkémet, és megakadályozza, hogy megromoljon. Ha úgy látjuk, hogy nem fogyna el, inkább fagyasszuk le frissen.
Ha tetszett a bejegyzés, látogasd meg a facebook oldalam, vagy kövess instagramon, ahol még több képet találsz. :)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: