Ismét egy családi receptet szeretnék megosztani veletek. Anyu keresztanyukájánál szinte mindig van ebből a finomságból, aminek a receptje még a dédimtől származik, és az évek alatt folyamatosan tökéletesedett, mígnem elérte a mostani formáját. Ebből a tésztából már készítettem korábban egy fahéjas csigát, azt is érdemes kipróbálni, most hétvégén viszont erre a töltelékre esett a választásom. A friss kaportól lesz igazán finom és különleges, de aki nem szereti az ízét, az nyugodtan kihagyhatja a töltelékből.
Kapros-túrós lepény
A tésztához:
50 dkg liszt
15 dkg kefir
2 tojássárgája
1 csomag élesztő
1 csomag sütőpor
3 kanál cukor
1,5 dl étolaj
pici só
A töltelékhez:
1 kg túró
40 dkg cukor
1 csomag vaníliás cukor
4 tojás
1 citrom reszelt héja
friss kapor, ízlés szerint
A tészta hozzávalóit egy tálba mérjük, ügyeljünk rá, hogy a só közvetlenül ne érintkezzen az élesztővel, viszont a cukrot az élesztőhöz szórjuk, hogy a kis baciknak legyen mit enniük. A só egyébként megöli őket, és nem lesz finom levegős a tésztánk. Én instant élesztőt használtam, de lehet nyugodtan hagyományosat is. A hozzávalókból tésztát dagasztunk, szép egyenletes legyen, ami elválik az edény falától és a kezünktől is. Fölfelé irányuló mozdulatokkal dolgozzunk, hogy minél több levegőt juttassunk bele. Ezt anyukám mutattam, mondtam, hogy igazi család recept 🙂
Ha kész, pihentessük a tésztát meleg helyen legalább egy fél óráig, de annál jobb, minél tovább kelhet.
A töltelékhez a túrót keverjük össze a cukorral és a vaníliás cukorral, ízesítsük a reszelt citromhéjjal és kaporral. Ezen a ponton még tudunk kóstolni, ha kell még bele valami, pótoljuk a hiányát. Én ehhez leginkább félzsíros túrót szeretek használni, ez nem lett folyós a cukortól, ha mégis ezt tapasztalnánk, tegyünk bele egy kis búzadarát vagy zabkorpát. Ha finomnak találjuk, keverjük hozzá a tojássárgáját, és a kemény habbá vert tojásfehérjét.
A tésztát nyújtsuk ki, gáztepsi nagyságúra. Azt béleljük ki sütőpapírral, és tegyük bele a tésztát, úgy, hogy maradjon egy pici széle, mint ahogy a képen látható.
Oszlassuk el rajt a tölteléket, és előmelegített sütőben 180 fokon, hőlégkeveréssel süssük 30 percig, amíg a töltelék teteje szép sárga színt nem kap. Az én sütőm már elég régi, ezért félidőben megfordítottam, hogy mindenhol egyenletesen süljön.
Várjuk meg, hogy legalább langyosra hűljön, és már szeletelhetjük is. 🙂 Egyébként természetesen frissen és langyosan a legfinomabb, de nagyon sokáig puha marad a tészta, ha leterítjük vagy lezárt dobozban tároljuk.
Extra tipp anyu keresztanyukájától: A maradékot le is fagyaszthatjuk, és ha megkívánjuk csak dobjuk be a mikróba és már fogyasztható is. (Szinte) olyan, mintha csak akkor vettük volna ki a sütőből…:)
Ha tetszett a bejegyzés, látogasd meg a facebook oldalam, vagy kövess instagramon, ahol még több képet találsz. :)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: